Hlavní / Blog / Chalupa a její kouzlo

Chalupa a její kouzlo

Chalup jako rekreační objekt

Každý z nás si pamatuje nebo zná někoho, kdo vždy v pátek sbalí celou rodinu a hurá mimo velkoměsto. Když jsem byla malá, těšila jsem se na to, až bude pátek, přijdou rodiče a pojedeme na chalupu, kde budeme opékat buřty, snídat venku, lítat po lese. Podmínky jsme neměli ideální, chalupu stavěl můj děda někdy v roce 1955, s babičkou vlastníma rukama.

Vodu jsme si pumpovali z pumpy, koupali jsme se bud přímo pod pumpou nebo v ohřáté vodě ve škopku a všechno nás tam bavilo. Potom vyrostete a nebaví vás jezdit víkend, co víkend s rodiči na chalupu. A tak se stalo, že se chalupa prodala. Život jde dál a vzpomínky zůstanou. Myslím, že je škoda, když z jakéhokoliv důvodu přijdete o možnost někam v pátek odjet, nabrat sílu a energii na další týden.

Věděli jste, že je rozdíl mezi chatou a chalupou? Já jsem si třeba myslela, že se jedná o to samé.

Rozdíl mezi chatou a chalupou

Chata je objekt postavený za účelem rekreace, zpravidla stojí volně mimo venkovskou zástavbu. Chalupa většinou slouží k trvalému bydlení, bývají to venkovské hospodářské budovy, jako například mlýn, hamr nebo stodola.

V dnešní době se trend chalup zase vrátil a s ním i růst cen. Zatím jsou stále nižší než ceny u domů či bytů. Lidé si chalupy kupují k celoročnímu žití zejména proto, že jsou levnější alternativou.

Hypotéku lze za určitých podmínek využít. Základem k dostání hypotéky je, aby nemovitost měla klasickou kuchyň, koupelnu, toaletu a vytápění. Znamená to, že když vaše chata, nebo chalupu bude mít číslo popisné jedná se o nemovitost, která splňuje podmínky pro celoroční užívání.

A kde je největší zájem o rekreační nemovitosti? V blízkosti velkých měst, horské oblasti jako Krkonoše, Jizerské hory, dále také Šumava nebo Beskydy.

Chalupa na prodej RE/MAX Scopus

Chalupa Beskydy

 

 

 

 

 

 

RUBRIKY