Hlavní / Blog / Investice do nemovitostí není pasé aneb 4 důvody proč se stále vyplatí

Investice do nemovitostí není pasé aneb 4 důvody proč se stále vyplatí

Skončil zlatý důl pro vlastníky nemovitostí?

Současná situace ohledně růstu inflace, úrokových sazeb a obecného zdražování spoustu lidí odrazuje od koupi bydlení a investic s tím spojených. Nenechte se však strhnout davem i když se to na první pohled nemusí zdát, investice do nemovitostí se stále vyplatí. Pojďte se s námi přesvědčit v níže uvedeném článku a uvidíte, že obavy nejsou na místě!

Obsah článku:

1. Situace v letech minulých versus dnes

2.Není investice jako investice

3. Důvody hovořící pro výhodnost investování

4. Investice pro každého

Situace v letech minulých versus dnes

V posledních letech bylo uložení peněz do bytu nebo domu hlavní jistotou. Každý, kdo vlastnil jakoukoliv nemovitost měl pomyslný zlatý důl, protože každoročně stoupla cena bytů a domů až o 15 %. Oproti současné situaci tomu však nahrával i trend nízkých úrokových sazeb, které ještě do nedávna byly kolem 2 %. Dnes se základní úroková sazba ČNB vyšplhala na 7 % a s ní vzrůstají nejen úroky, ale i měsíční splátky.

Zájemců o vlastní bydlení tedy ubývá a tím dochází ke snižování poptávky tlačící na pokles cen nemovitého majetku. Spousta odborníků dokonce hovoří o možném opakování scénáře z roku 2008, kdy ceny bytů a domů klesly o neuvěřitelných 18 %. V dlouhodobém horizontu 5-10 let se však není čeho obávat, právě naopak, investice do nemovitostí budou stále výhodné.

Není investice jako investice

Než se dostaneme ke konkrétním důvodům, které i přes negativní faktory hovoří o opaku je dobré si říci, že investice do nemovitostí může mít několik podob. Nemusíte totiž investovat jen tím, že si koupíte byt a budete ho pronajímat. Existují i možnosti, kdy investujete do developerských projektů, nemovitostních fondů nebo dluhopisů.

Důvody hovořící pro výhodnost investice do nemovitostí

1. Nedostatečná bytová výstavba

I když jsme hovořili o tom, že v důsledku současné situace může klesat poptávka, ve většině částí republiky tomu tak není. Právě nedostatečná nabídka bytů stále tvoří tlak na bytovou výstavbu, která je u nás v ČR zdlouhavá. Vydání stavebních povolení se často zbytečně prodlužuje a několik let se čeká na pomyslné razítko.

Jasným důkazem potvrzující tento fakt je i situace v samotné Praze, kde v roce 2021 byla zahájena výstavba nových 10 000 bytů. I přestože se jednalo o rekordní počet za posledních 20 let, i tak to nestačí na pokrytí poptávky. Velké množství lidí stále nemá své vysněné bydlení a v důsledku migrace a stěhování se za prací, lze očekávat, že tento trend bude v hlavním městě nadále pokračovat.

Investice do nákupu za účelem bydlení i za účelem pronájmu se stále vyplatí. Navíc lepším podmínkám pro investice nahrává i fakt pomalejšího zdražování a vyšších hypotečních sazeb. Ještě před rokem bylo na jeden byt několik zájemců a prodejce si mohl vybírat, ale dnes je výhoda na vaší straně. Zejména u předražených a nekvalitních bytů se zvětšuje prostor pro vyjednávání a případné snížení ceny.

2. Jednoduché počty

Pojďte si představit modelovou situaci. Vaše finanční rezerva, kterou jste doposud uspořili činí 3 000 000 Kč. V měsíci září 2022 činila dle ČNB inflace 18 %. Budeme, ale realisti, a proto počítáme s inflací 20-25 %. V tuto chvíli je tedy reálná hodnota vaší rezervy pouze 2 250 000 Kč. To je ztráta v řádu statisíců, které není zanedbatelná.

Možností, jak uchránit své peníze je několik, například investice do kryptoměn. Ještě v minulém roce měl jeden Bitcoin hodnotu téměř 70 000 dolarů a byl velmi oblíbenou investicí. Dnes je jeho cena lehce nad 20 000 dolary a propad činí více než 66 %.

Bitcoin

Zdroj: Kurzy.cz

Stejná situace postihla i Ethereum, kde hovoříme taktéž o propadu přes 60 %.

Ethereum

Zdroj: Kurzy.cz

Jak je tomu, ale u nemovitostí? Aktuální dostupné informace nám říkají, že od roku 1998 ceny bytů i domů jen rostly, a to i vzhledem ke krizi na přelomu roku 2008. I s vysokými úrokovými sazbami jsou tedy investice do nemovitostí zcela bezpečné a nehrozí u nich tak velký propad jako například u kryptoměn. Naopak pokud bychom uvažovali maximální propad o 18 % (v roce 2008), dostáváme se na stejnou situaci jako když necháme peníze ladem na pospas inflaci.

Na rozdíl od inflace však investicí do nemovitostí můžeme vydělat, o čemž svědčí i další bod. Navíc důležité je i zmínit, že inflace není úhlavním nepřítelem nemovitostí, tak jako je tomu u peněz na účtu. Cena nemovitostí totiž spolu s růstem inflace vzrůstá.

Pro koupi nemovitosti hovoří i fakt, že v ekonomice se střídá fáze recese s fází expanze. Hospodářský cyklus se neustále opakuje, a proto v dlouhodobém horizontu můžeme očekávat zhodnocení zakoupené nemovitosti.

3. Rostoucí zájem o nájemní bydlení

Fakt vysokých úrokových sazeb a všeobecného zdražování se promítne i do nájemního bydlení. Lidé budou odkládat investice do bydlení a poptávka po nájmech půjde strmě vzhůru. Logicky se to, ale projeví na výši nájmů, které meziročně vzrostly o více než 10 % a jejich další růst se ještě očekává.

Máte-li finanční rezervu a nevíte co s ní, je investice do koupi bydlení za účelem pronájmu tou nejlepší možnou investicí. Z pohledu realit jsou pro pronájem nejlepší byty o velikosti 2+kk, které jsou ideální jak pro mladou rodinu, tak i pro studenty. Zohledníte-li zároveň i správnou lokalitu a občanskou vybavenost můžete očekávat i desítky zájemců o pronájem.

4. Místo kryptoměn nemovitostní fondy

Jak jsme již ukázali většinu kryptoměn postihl rapidní pokles. U nemovitostních fondů je situace opačná, i když to nebude stačit na současnou inflaci i přesto má tato investice smysl. Výnosy jsou již nyní vyšší, než tomu je běžně za celý rok.

Než si situaci ilustrujeme na konkrétním příkladu, je důležité zmínit, že existují tzv. retailové fondy a fondy kvalifikovaných investorů. Základní rozdíl spočívá v tom, že fond kvalifikovaných investorů je dostupný pouze zkušeným investorům s vkladem vyšším než 1 mil Kč. Oproti tomu retailové fondy jsou dostupné i pro širokou veřejnost a výše vkladu bývá v řádech stovek nebo tisíců korun.

Jedním z retailových nemovitostních fondů je CREDITAS Nemovitostní I, který byl založen v roce 2019 a v současné době má v portfoliu dvě nemovitosti. Fond neúčtuje žádné vstupní ani výstupní poplatky, a i když je na trhu poměrně krátce má vysokou výnosnost. Ta je i ve srovnání s nabízenými úroky bank na spořících účtech vyšší a tím pádem i výhodnější.

Nemovitostní fond

Zdroj: Nemovitostnifondy.cz

Investice pro každého

Ať už se rozhodnete investovat do nemovitostních fondů nebo koupit nemovitost, vždy si zjistěte relevantní informace a konzultujte situaci s pověřenými odborníky. Naši makléři patří mezi znalce v oboru realit a dokáží Vám poradit s koupí jakékoliv nemovitosti i jejím financováním. Zároveň mají také dostupné informace a poradí vám, která lokalita je z pohledu nájemního bydlení nejvýhodnější a zaslouží si investiční koupi. Stejná situace samozřejmě platí i pro koupi vlastního domu nebo bytu, kdy potřeby klientů jsou na prvním místě.

Naše realitní kanceláře RE/MAX působí v 90 zemích po celém světě a RE/MAX Scopus je jednou z českých poboček v této celosvětové síti. Více o našich službách a námi nabízených nemovitostech najdete zde.

Realitní služby v České Republice            Franchisa roku logo s nápisem          Franchisa RE/MAX Scopus

RUBRIKY