Your search results

Pronájmy malých bytů vzrůstají

Posted by remaxscopu on 5.12.2017
| Blog
| 0

Pronájem garsonky podražil v některých regionech až o 40 procent. Nejdražší je nájem v Praze, kde si garsonku pronajmete v průměru za 7 884 korun bez poplatků.

Garsonky si pořizují mladí lidé, kteří se osamocují od rodičů, zkouší si postavit na vlastní nohy, nebo to jsou lidé co jsou zrovna po rozchodu a hledají menší bydlení, které není finančně náročné. Mladé páry, které nemají zatím představu o budoucím bydlení volí právě garsonku a zde si zkouší společně hospodařit.

„Garsonky jsou jedním z druhů nemovitostí, které se často kupují na investice. Jsou poptávány hlavně ve městech, kde je hodně vysokých škol,“ vysvětlil ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Podle dat společnosti RE/MAX nejvíce podražily pronájmy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Zatímco v roce 2015 bylo možné sehnat pronájem garsonky v Královéhradeckém kraji za 4 320 korun, ve třetím čtvrtletí letošního roku to bylo v průměru 7 125 korun bez poplatků. Garsonka v Pardubickém kraji podražila o více než dva tisíce korun.

Nejlevněji se v minulém roce dalo pronajmout garsonku v Olomouckém kraji (4.470 Kč). V případě bytů 2+kk bylo nejvýhodnější přestěhovat se do Libereckého kraje (4.725 Kč) a byty 3+kk jejich majitelé k pronájmu za nejmenší průměrnou sumu nabízeli v Ústeckém kraji (5.655 Kč). „Nárůst cen nájmů v jednotlivých krajích souvisí s celorepublikovým zdražováním nemovitostí. Dalším faktorem jsou i ekonomická hlediska. Řada lidí se stěhuje za prací, svůj podíl má
i cestovní ruch. To samé však platí i v opačném měřítku. V regionech, kterým se až tolik nedaří, dochází k odlivu lidí, uvolňuje se větší množství bytů, a to samozřejmě tlačí ceny nájmů dolů a nebo jejich nárůst je minimální
,“ říká Milan Žák, generální ředitel RE/MAX.

Praha stále nejdražší

I přes prudký růst cen nájmů v některých krajích se bezkonkurenčně nejvyšší nájmy platí v Praze. Například pronájem průměrné garsonky o 30 metrech vloni vyšel na 7.650 korun, zájemci o byt 2+kk si museli připravit 9.675 korun a za byt 3+kk s plochou 65 metrů čtvereční si pronajímatelé říkali o 12.285 korun.
Za růstem cen nájmů stojí i zvyšující se ceny nových bytů, které loni podle developerů zaznamenali pětinový růst. Podobná je i situace se staršími byty, jejichž ceny za loňský rok výrazně stouply. Majitelé těchto bytů se tak snaží vydělat na rostoucím trendu a postupně zdražují i nájmy,“ říká Milan Žák.

 

Tisková zpráva Remax